Events News Research CBS CBS Publications Bioinformatics
Contact Staff About Internal CBS CBS Other

 

The Fourth Workshop Comparative Microbial Genomics and Taxonomy at the LNCC

Program for Brazil workshop 2009


Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
08.30-09.30 Opening - Fabiano Rob Rob Tom Presentation
09.30-10.30 David Ussery Rob Rob TBA preparation
10.30-11.00 Coffee break Coffee break Coffee break Coffee break Coffee break
11.00-12.30 Nei Pereira Jr. Tom Tom Rob Presentations
12.30-13.30 Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch
13.30-14.30 Rob David Ussery David Ussery David Ussery Pesentations
14.30-15.30 Computer exercise 1 Computer exercise 2 Computer exercise 3 Computer exercise 4 Discussion
15.30-16.00 Coffee break Coffee break Coffee break Coffee break Coffee break
16.00-17.30 Computer exercise 1 Computer exercise 2 cont. Computer exercise 3 cont. Computer exercise 4 cont.
17.30-19.00 Dinner Dinner Dinner Dinner
19.00-21.00 Student project Student project Student project Student project


Monday 3rd of August

Time Who What
08.30-09.30 Fabiano Introduction - IV Workshop Comparative Microbial Genomics and Taxonomy
09.30-10.30 David Ussery "Too much information -or- How to Deal With Thousands of Genomes...."
10.30-11.00 Coffee break Coffee break
11.00-12.30 Nei Pereira Jr.
12.30-13.30 Lunch Lunch
13.30-14.30 David Ussery "Methods to Compare Genomes"
14.30-15.30 Karin Lagesen Computer exercise 1
15.30-16.00 Coffee break Coffee break
16.00-17.30 Karin Lagesen Computer exercise 1 cont. 
17.30-19.00 Dinner Dinner
19.00-21.00 Student project Student project - self work. This first day some of the tutors will be present.

Tuesday 4th of August

Time Who What
08.30-09.30 Rob Edwards
09.30-10.30 Rob Edwards
10.30-11.00 Coffee break Coffee break
11.00-12.30 Tom Coenye Polyphasic taxonomy in practice
12.30-13.30 Lunch Lunch
13.30-14.30 David Ussery 16S rRNA trees and BLAST matrices
14.30-15.30 Karin Lagesen Computer exercise 2
15.30-16.00 Coffee break Coffee break
16.00-17.30 Karin Lagesen Computer exercise 2 cont.
17.30-19.00 Dinner Dinner
19.00-21.00 Student project Student project

Wednesday 5th of August

Time Thursday Friday
08.30-09.30 Rob Edwards
09.30-10.30 Rob Edwards
10.30-11.00 Coffee break Coffee break
11.00-12.30 Tom Coenye Novel approaches to bacterial taxonomy
12.30-13.30 Lunch Lunch
13.30-14.30 David Ussery Bacterial pan-genomics
14.30-15.30 Rob Edwards Computer exercise 3
15.30-16.00 Coffee break Coffee break
16.30- Rob Edwards Computer exercise 3 cont.

Thursday 6th of August

Time Who What
08.30-09.30 Tom Coenye and Computer exercise 4
09.30-10.30 Karin Lagesen
Computer exercise 4 cont.
10.30-11.00 Coffee break Coffee break
11.00-12.30 Rob Edwards
12.30-13.30 Lunch Lunch
13.30-14.30 David Ussery BLAST atlases
14.30-15.30 Karin Lagesen Computer exercise 4 cont.
15.30-16.00 Coffee break Coffee break
16.30- Karin Lagesen Computer exercise 4 cont.

Friday 7th of August

Time Who What
08.30-09.30 All Presentation preparation in the computer room
10.30-11.00 Coffee break Coffee break
11.00-12.30 All Presentations by students
12.30-13.30 Lunch Lunch
13.30-14.30 All Pesentations by students
15.00-15.30 All Discussion
15.30-16.00 Coffee break Coffee break
16.00-17.30 All Closing of the workshop